План

1. Екологічні проблеми з відходами тваринництва.

2. Техніко-економічні показники розвитку сільськогосподарського виробництва та емісія парникових газів в Україні та галузі тваринництва.

3. Економічні переваги використання газових установок.

 

Література:

1.     Марцинкевич В., Коломієць Н. Поводження з відходами тваринництва: переваги технології анаеробного зброджування . – К.:, 2015. – 20 с.

2.     Симборський А.І. Техніко-економічні показники розвитку сільськогосподарського виробництва та емісія парникових газів в Україні // Проблеми загольїюі енергетики. - Вип 3 (34). – 2013. – С. 60-65 с.

3.     Пінчук В.О. Емісія парникових газів у галузі тваринництва України //Біоресурси і природокористування. – Том 7 № 1-2. – 2015. – С. 115-118 .

4. Державна служба статистики України. Статистичний щорічник України за 2010 - 2014 рік. — К.: тов. «Август Трейд», 2011 – 2014 р.р

5. МГЭИК 2006, Руководящие принципы национальных инвентаризаций парниковых газов МГЭИК, 2006 г., Подготовлено Программой МГЭИК по национальным кадастрам парниковых газов, Игглестон Х.С., Буэндиа Л., Мива К., Нгара Т. и Танабе К. (редакторы). Опубликовано: ИГЕС, Япония. -Т.4, Гл.10. - 98 с.

6. Моклячук Л. І. Агроекологічна оцінка викидів сполук активного азоту у секторі сільського господарства України //Агроекологічний журнал. - 2012. - № 2. - С. 36-42.

7. Закон України про ратифікацію Рамкової конвенції Організації Об'єднаних Націй про зміну клімату/ Відомості Верховної Ради № 410/96-ВР від 29.10.96 р. - 1996. - №50. - С 277.

8. Национальный кадастр антропогенных выбросов из истопников и абсорбции поглотителями парниковых газов в Украине за 1990 - 2012 гг. / Государственное агентство экологических инвестиций Украины.-К., 2014.-377с.

9. Пінчук В.О. Управління потоками азоту у тваринництві України в рамках концепції «Зеленого зростання» //Збалансоване природокористування. - 2014. - .№ l. - С. 93-96.

10. Моклячук Л.І. Агроекологічна оцінки викидів сполук активного азоту у секторі сільського господарства України // Агроекологічний журнал. - 2012. - №2. - С 36-42.

 

1. ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ З ВІДХОДАМИ ТВАРИННИЦТВА

Однією з найбільших екологічних проблем промислових ферм є утворення великої кількості гною або посліду. В Україні наразі немає жорстких вимог до того, як ферми будуть утилізувати відходи. Гній або послід може накопичуватися та зберігатися у спеціальних сховищах (з можливим подальшим компостуванням, або вельмикультуванням частини фракції при розділенні на фракції), піддаватися анаеробній біологічній обробці для одержання біогазу, фізико-хімічній або механіко - біологічній обробці.

На практиці, на більшості ферм використовується саме варіант накопичення та зберігання відходів - гній та послід накопичуються та зберігаються деякий час у лагунах (переважно відкритого типу - див. рис. 3.1-3.3 ).

 

Рис. 3.1 – Лагуна відкритого типу для зберігання відходів тваринництва

   

Рис. 3.2. – Накопичення та зберігання гною великої рогатої худоби на фермі на відкритих майданчиках.

  

Рис. 3.3 -  Зберігання посліду на відкритому майданчику на території ферми та в полі.

Після цього гній або послід вносяться на поля як органічне добриво. Таке поводження з відходами не є екологічною проблемою, якщо ферма мала або середня і обсяги утворення відходів невеликі, дотримані правила безпеки поводження з відходами та режим внесення відходів у ґрунти. За таких умов гній та послід є цінним органічним добривом. Проблеми виникають, коли порушуються правила поводження з відходами і коли такий метод застосовується на великих промислових фермах. Промислові ферми мають поголів'я у сотні тисяч голів тварин або мільйони голів птахів на рік і, відпо­відно, тисячі кубічних метрів відходів, які збирають у лагуни та зберігають від декількох місяців до року перед винесенням на поля. В Україні близько 50 % тваринницьких ферм - промислові.

При зберіганні тисяч метрів кубічних відходів у лагунах можливе незаплановане витікання гноївки у навколишнє середовище через розгерметизацію лагун, змив, перевищення лімітів наповнення лагун. Крім того, гній або послід можуть вноситися у ґрунт із частотою та в обсягах, що перевищують норму. При понаднормовому внесенні у ґрунт, потраплянні до підземних та поверхневих вод, гній та послід є забрудником .

Гній або послід багатий на азот, фосфор та інші поживні речовини, які при потраплянні у воду роблять її непридатною для питного водопостачання, завдають шкоди водно-болотним угіддям та водним екосистемам. Зокрема, перенасичення поживних речовин у воді спричиняє евтрофікацію - надлишок азоту, фосфору та інших поживних речовин, починають активно рости та розмножуватися водорості, відбувається «цвітіння» водоростей, які використовують кисень у воді. За відсутності кисню гине риба та інші мешканці водойм.

Промислове тваринництво було визнано основним джерелом нітрогену, яке призвело до масштабних цвітінь водоростей у Південно-Китайському морі, включно з цвітінням 1998 року, коли загинуло близько 80 % риби на 100 квадратних кілометрів прибережної зони Гонконгу та Південного Китаю".

Гній та послід також містять патогени, бактерії, стійкі до антибіотиків, і тому можуть стати причиною поширенням хвороб. Близько половини всіх антибіотиків у світі використовуються саме в тваринництві для запобігання хворобам. Надмірне використання антибіотиків на фермах призводить до виникнення та поширення вірусів та бактерій, стійких до антибіотиків. Через гній або послід вони потрапляють до навколишнього середовища і спричиняють захворювання тварин та людей. Наприклад, у відходах промислових ферм може міститися метицелін-резистентний стафілокок - смертельно небезпечна бактерія, стійка до антибіотиків". Метицелін-резистентний стафілокок є збудником таких захворювань, як сепсис, пневмонія.

Гній та послід є також джерелом викидів аміаку, метану та інших газів у повітря. При зберіганні у лагунах відкритого типу або внесенні на поля у великій кількості місцеве населення, що проживає поряд з промисловими фермами, потерпав від неприємного специфічного запаху. В Україні такі складові запаху, як метилмеркаптан, диметиламін, диметилсульфід не нормуються. Нормуються лише основні сполуки, такі, як метан, аміак, діоксид азоту, але і сучасні межі санітарно-захисних зон зазвичай недостатні, щоб запобігти експозиції місцевого населення до запаху, який спричинює зниження самопочуття, імунітету, алергічні реакції, респіраторні захворювання.

Окрім неприємного запаху, що розповсюджується на кілометри, викиди від промислових ферм є шкідливими для довкілля та спричиняють  зміну клімату. Відповідно до оцінок Всесвітньої організації з продовольства та сільського господарства, тваринництво відповідає за 18 % від усіх викидів парникових газів людства" - це більше, ніж викиди від транспорту. Гній та послід спричинюють викиди 7 % загального обсягу від викидів закису азоту, який є одним із найнебезпечніших парникових газів. Промислове тваринництво через утворення великої кількості гною та посліду с одним із основних джерел викидів аміаку. Наприклад, у країнах ЕС (ЕС-27) тваринництво відповідає за 51 % всіх викидів аміаку". Аміак виділяється в атмосферу переважно під час утворення гною та посліду на полях при вільно вигульному утриманні, зберіганні гною та посліду в лагунах та внесенні гною та посліду на поля. Викиди аміаку небезпечні, оскільки аміак може викликати закиснення ґрунтів та евтрофіацію. На додаток до цього, аміак є передвісником вторинних РМ2.5 та РМ10 в атмос­фері, які мають негативний вплив на здоров'я населення. Аміак також е непрямим джерелом оксиду азо­ту, потенційного парникового газу.

Рис. 3.4 – Вплив тваринництва на викиди парникових газів

Враховуючи проблеми з відходами тваринництва, поводження з ними вимагає жорсткого регулювання, особливо для промислових ферм. Наприклад, у країнах Європейського Союзу Директива 2010/75/ЄС щодо промислових забрудників регулює екологічні вимоги для ферм потужністю більше 40 000 курей, 2000 свиней та 750 свиноматок. Вимоги, які висувають перед промисловими фермами щодо поводження з відходами та запобігання забрудненню унеможливлюють збір та накопичення відходів у відкритих лагунах в обсягах, характерних для України. Тому підприємства шукають альтернативні шляхи утилізації. За цих умов найбільш анаеробна переробка відходів тваринництва (окремо або в поєднанні з іншими субстратами) може розглядатися як найкраща з наявних технологій, адже переробка відходів тваринництва на біогазових заводах дає змогу частково зменшити екологічні проблеми та має суттєві економічні переваги у вигляді децентралізованого виробництва відновлюваної енергії.

 

2. ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНІ ПОКАЗНИКИ РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЦТВА ТА ЕМІСІЯ ПАРНИКОВИХ ГАЗІВ В УКРАЇНІ

У секторі «Сільське господарство» найбільші обсяги парникових газів (ПГ) вносять такі категорії, як «Сільськогосподарські ґрунти», «Кишкова ферментація» і «Видалення, зберігання та використання гною». Спалювання рослинних залишків на полях України офіційно заборонено Відповідно до цього розробка національної системи обліку емісії ПГ внаслідок сільськогосподарської діяльності буде здійснюватись за результатами аналізу галузей рослинництва і тваринництва.

Динаміку валової продукції рослинництва і тваринництва за основними трупами виробників за період з 2000 р. по 2010 р. наведено в таблиці 3.1. Якщо в цілому валова продукція сільського господарства України (в порівняних цінах 2005 р.) за вказаний період збільшилась на 22,6 . грн., або 29,1%, то в рослинництві вона зросла на 15,1 млрд. грн., або на 34,7%, а в тваринництві — на 7,5 млрд. грн., або на 22%.

Необхідно відзначити, що частка виробництва валової продукції сільськогосподарськими підприємствами весь час зростає, а індивідуальними господарствами зменшується. Так, питома вага валової продукції сільськогосподарських підприємств збільшилась з 34 до 44,9%, а господарствами населення, відповідно, зменшилась з 66 до 55,1%. в тому числі по рослинництву — аналогічно з 40,9 до 45,1 % та з 59,1 до 54,9% , по тваринництву — з 25.2 до 44,7% та з 74,8 до 55,3%.

За невеликого зменшення сільськогосподарських угідь в 2010 р. проти 2000 р. (на 0,8%) посівні площі основних зернових культур в Україні значно збільшились: озимої пшениці — на 821 тис. га, чи на 15,4%, ячменю — в 4,4 рази, кукурудзи на зерно - в 2 рази. Наряду з цим площі посіву жита зменшились в 2,3 рази, цукрових буряків відповідно з 856 до 501 тис. га, тобто на 355 тис. га, чи на 41,5%, а врожайність цукрових буряків при тому збільшилась із 177 до 279 ц/га, або на 57.6%.

Динаміку фактичного виробництва продукції рослинництва в країні наведено в таблиці 3.2. Звідки видно, що при загальному збільшенні зернових культур з 24,4 до 39,3 млн. т, або в 1,6 рази, озимі культури були більш вагомими і розвивалися інтенсивними темпами. Так, виробництво озимого ячменю та кукурудзи на зерно зросло більш ніж в 3 рази, соняшника - майже в 2 рази, а ріпака та сої — відповідно в 11,1 та 26,3 рази.

Таблиця 3.1 - Динаміка валової продукції сільського господарства за основними групами виробників у період 2000-2010 p.p. (у порівняних цінах 2005 р.), млн. грн.

 

№ з/п

Категорія господарств

Рік

Валова продукція - всього

у тому числі

млн. грн.

у % до

 

 

підсумку

рослинництва

тваринництва

млн. грн.

у % до підсумку

млн. грн.

у % до підсумку

 

 

 

усі категорії господарств

із них:

2000

 

77889

100,0

43573

100,0

34316

100,0

2005

92586

100,0

53976

100,0

38610

100,0

2010

100536,2

100,0

58677,6

100,0

41858,6

100,0

1.

 

 

сільськогосподарські підприємства

 

 

2000

 

26478

 

34,0

 

17820

 

40,9

 

8658

 

25,2

 

2005

33803

36,5

21732

40,3

12071

31,3

2010

45149,2

44,9

26443,1

45,1

18706,1

44,7

 

 

 

у тому числі:

 

фермерські

 

господарства

 

 

2000

 

1308

1,7

1156

2,7

152

0,4

2005

 

3425

 

3,7

 

3102

5,7

323

 

0,8

 

2010

 

5812,9

5,8

4253,1

7,2

759,8

1,8

2.

 

 

господарства населення

2000

 

51411

 

66,0

 

25753

 

59,1

 

25658

 

74,8

 

2005

 

58783

 

63,5

 

32244

 

59,7

 

26539

 

68,7

 

2010

 

55387

 

55,1

32234,5

54,9

23152

55,3

 

 

Таблиця 3.2 - Фактичне виробництво сільськогосподарської продукції в Україні за 2000-2010 pp.,

 

 

 

Показник

 

 

2000р.

2005 р.

2006 р.

2007 р.

2008 р.

2009 р.

2010 р.

2010 в % до 2000р.

 

1.

 

зернові культури - усього

в тому числі:

24459

38016

34258

29295

53290

46028

39271

160,6

 

озимі зернові - усього

11348

 

19744

 

14444

 

14609

28763

24608

19899

175,4

 

з них:пшениця

9775

17683

12880

13173

25050

20037

16217

165,9

 

жито

966

1053

582

561

1050

952

463

47,9

 

ячмінь

987

1008

982

875

2663

3619

3219

326,1

 

2.

 

 

ярі зернові - усього

13111

18272

19814

14686

24527

21420

19372

147,8

з них: пшениця

422

1016

1067

765

835

849

634

150,2

ячмінь

6265

7967

10359

5106

9949

8214

5266

84,1

овес

881

791

690

544

944

731

459

52,1

кукурудза на зерно

3848

7167

6426

7421

11447

10486

11953

310,6

просо

426

141

123

84

221

 

 

139

 

 

117

 

 

27,5

 

 

гречка

481

275

229

217

241

 

 

189

 

 

134

 

 

27,9

 

 

рис

 

90

93

100

108

101

 

 

143

 

 

148

 

 

164,4

 

 

зернобобові

 

652

758

747

357

550

 

 

622

 

 

592

 

 

90,8

 

 

3.

 

технічні культури - усього

 

16852

 

 

21072

 

 

29241

 

 

22922

 

 

23650

 

 

19348

 

 

23671

 

 

140,5

 

 

в тому числі:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

цукрові буряки

 

 

13199

 

 

15468

 

 

22421

 

 

16978

 

 

13438

 

 

10067

 

 

13749

 

 

104,2

 

 

соняшник

 

 

3457

 

 

4706

 

 

5324

 

 

4174

 

 

6526

 

 

6364

 

 

6772

 

 

195,9

 

 

ріпак

 

 

132

 

 

285

 

 

606

 

 

1047

 

 

2873

 

 

1873

 

 

1470

 

 

1113,6

 

 

соя

 

 

64

 

 

613

 

 

890

 

 

723

 

 

813

 

 

1044

 

 

1680

 

 

2625

 

 

4.

 

 

картопля

 

 

19838

 

 

19462

 

 

19467

 

 

19102

 

 

19545

 

 

19666

 

 

18705

 

 

94,3

 

 

 

Характерною особливістю землеробства України є надзвичайно високий рівень освоєння та розорюваності сільськогосподарських земель (69,0 і 81,3%), які є найбільшими серед держав Європи. Досить сказати, що рівень розорюваності земель у Франції, наприклад, дорівнює 58%, в Німеччині - 65%, а в Англії — 36,2%.У цей період значні збитки понесло і тваринництво України. Так, поголів'я великої рогатої худоби по всіх категоріях господарств в 2010 р. дорівнювало 4494 тис. голів, тобто зменшилося порівняно з 2000 р. на 4930 тис. голів або на 52,3%, в тому числі молочних корів — на 2327 тис. голів, чи на 46,9% (табл.3.3).

 

Таблиця 3.3 - Динаміка чисельності поголів'я продуктивної худоби в Україні за 2000-2010 pp., тис. голів*

 

 

 

 

Вид худоби

 

 

2000р.

 

 

2005 р.

 

 

2006 р.

 

 

2007 р.

 

 

2008 р.

 

 

2009 р.

 

 

2010 р.

 

 

i 2

 

2010 в % до 2000р.

 

11

 

 

велика рогата худоба в тому числі:

 

9424

 

6514

 

 

6175

 

 

5491

 

 

5079

 

 

4827

 

 

4494

 

47,7

 

 

 

 

корови

4958

 

3635

 

3347

 

3096

 

2856

 

2737

 

2631

 

53,1

 

2

 

 

свині

 

 

7652

 

 

7053

 

 

8055

 

 

7020

 

 

6526

 

 

7577

 

 

7960

 

 

104

 

 

3

 

 

вівці та кози

 

 

1875

 

 

1630

 

 

І617

 

 

1679

 

 

1727

 

 

1833

 

 

1732

 

 

92,4

 

 

4

 

 

птиця, млн. голів

 

 

123,7

 

 

162

 

 

166,5

 

 

169,3

 

 

177,6

 

 

191,4

 

 

203,8

 

 

164.8

 

 

* по господарствах усіх категорій (сільськогосподарські підприємства, фермерські господарства та господарства населення).

 

При цьому необхідно відзначити, що скорочення поголів'я продуктивної худоби за вказаний період спостерігалося в основному на суспільних підприємствах і в господарствах з колективною формою власності та в особистих підсобних господарствах населення, а в фермерських господарствах відбувалось зростання поголів'я худоби. Так, якщо поголів'я великої рогатої худоби на підприємствах з суспільною формою власності за 2001-2010 p. p. зменшилося на 3511 тис. голів, або на 69,7%, в тому числі корів — на 1262тис. голів, чи на 68,2%, в особи­стих господарствах поголів'я великої рогатої худоби зменшилося на 1419 тис. голів, або на 32,3%, в тому числі корів — на 1065 тис. голів, або на 34,3%. Поголів'я свиней збільшилось в суспільному секторі на 1211 тис. голів, або на 50,2%, а овець і кіз — зменшилося на 114 тис. голів, або на 27,6%. В особистих господарствах поголів'я свиней зменшилося на 903 тис. голів, або на 17,2%. Овець  і кіз — відповідно на 29 тис. голів, або на 2%. Поголів'я птиці в суспільному секторі збільшилося в 4,4 рази, а в особистих підсобних господарствах — зменшилось на 5,1 тис. голів, або на 5,2%.

Самою актуальною проблемою в тваринництві України, що вимагає негайного вирішення, є створення і використання нових порід худоби та птиці, які адаптувалися б до суворих умов утримання і відзначалися високою продуктивністю. Необхідним являється також впровадження нових енергозберігаючих технологічних процесів виробництва тваринницької продукції, яка б характеризувалася низьким забрудненням повітря та водоймищ.

У зв'язку із зменшенням виробництва сільськогосподарської продукції зменшилося і споживання палива та енергії. Так, використання палива зменшилось з 81792 ТДж у 2000 р. до 54900 ТДж у 2010 p., тобто на 26892 ТДж, або на 32,9% (табл.3. 4).

Як видно з приведених даних, основним у сільському господарстві залишається рідке паливо. Хоча його абсолютне споживання і зменшилось за вказані роки на 28015 ТДж, або на 35,3%, питома вага його в загальному споживанні палива залишається високою (93,5%). Споживання газоподібного палива в галузі за цей період збільшилось на 71%, а його питома вага в загальному споживанні зросла відповідно з 2,49 до 6,3%. Це і зумовило значне зменшення використання твердого палива (в 4,2 рази ) та частки його в загальному споживанні палива (з 0,51 до 0,2%). Споживання електричної енергії в сільському господарстві також зменшилось — якщо у 2000 р. воно становило 22,9 ПДж. то в 2010 р. - всього 11,8 ПДж, тобто скоротилося майже на половину. Споживання теплової енергії при цьому збільшилось — відповідно з 10,5 до 13,8 ПДж, або на 31.5%. Сумарне ж споживання паливно-енергетичних ресурсів у сільськогосподарському виробництві України за вказаний період зменшилось з 115,2 до 80,5 ПДж, тобто на 34,7 ПДж, або 30,1 %.

Таблиця 3.4 - Динаміка споживання паливно-енергетичних ресурсів в сільському господарстві України за 2000—2010 pp.

 

Показник

 

2000 р.

 

 

2005 р.

 

 

2006 р.

 

 

2007 р.

 

 

2008 р.

 

 

2009 р.

 

 

2010 p.

 

 

2010 р. в % до 2000 р.

 

 

1. Паливо, ТДж

 

 

в%

 

 

81792

 

 

100,0

 

 

58055

 

 

100,0

 

 

55245

 

 

100,0

 

 

54248

 

 

100,0

 

 

56227

 

 

100,0

 

 

52458 100,0

 

 

54900 100,0

 

 

67,1

 

 

 у т. ч.: тверде

 

 

в%

 

 

422

 

 

0,51

 

 

354

 

 

0,6

 

 

157

 

 

0,28

 

 

135

 

 

0,25

 

 

109

 

 

0,2

 

 

76

 

 

0,15

 

 

100

 

 

0,2

 

 

23,7

 

 

рідке

 

 

в %

 

 

79335 97

 

 

570,31

 

 

98,2

 

 

51417

 

 

93,07

 

 

50684

 

 

93,43

 

 

51991 92,5

 

 

48213 91,9

 

 

51320

 

 

93.5

 

 

64,7

 

 

Газоподібне

 

 

 в %

 

 

2035 2,49

 

 

670

 

 

1,2

 

 

3671

 

 

6,65

 

 

3429 6,32

 

 

4127 7,3

 

 

4169 7,95

 

 

3480 6,3

 

 

171,0

 

 

2. Електрична енергія, ТДж

 

 

22918

 

 

11855

 

 

11704

 

 

11995

 

 

11506

 

 

11437

 

 

11812

 

 

51,5

 

 

3. Теплова енергія, ТДж

 

 

10475

 

 

13174

 

 

14098

 

 

13882

 

 

15143

 

 

14240

 

 

13775

 

 

131,5

 

 

Усього, ТДж

 

 

115185

 

 

83084

 

 

81047

 

 

88125

 

 

82876

 

 

78135

 

 

80487

 

 

69,9

 

 

Рамкова конвенція ООН про зміну клімат)' (РКЗК ООН) 1992 p. - один з основних міжнародних договорів з контролю забруднення повітряного середовища парниковими газами. Кінцевою метою цієї Конвенції і усіх пов'язаних з нею правових документів є стабілізація концентрацій парникових газів в атмосфері на такому рівні, який унеможливлює небезпечний антропо­генний вплив на кліматичну систему. Цей рівень має бути досягнутий у строки, необхідні для природної адаптації екосистем до зміни клімату, що дасть можливість не ставити під загрозу виробництво продовольства і сприятиме забезпеченню подальшого економічного розвитку на стійкій основі.

Одним з джерел парникових газів згідно Конвенції визнано сільське господарство, яке за викидами СН4 у 2012 р. становило 16,0% від загальної емісії метану в Україні.

На рисунку 3.5 показано динаміку емісії парникових газів (ПГ) у сільському господарстві країн ЕС та України впродовж 2001-2012 pp. У цілому по 27 країнах EC спостерігається зниження викидів ПГ за досліджуваний період - з 495,38 до 461,57 млн. т С02-екв./рік, що, вочевидь, пов'язане з модернізацією технології виробництва сільськогосподарської продукції та утилізації відходів виробництва. Серед країн ЄС за викидами ПГ лідерами є Франція (93,87 млн. т СО2-екв./рік), Німеччина (67,48) і Великобританія з Ірландією (63,82). Україна в 2010 р. умовно займала б місце порівняно з блоками країн ЄС (34,51 млн. т СО2 - екв./рік).

 

Рис. 3.5 – Емісія парникових газів у сільському господарстві України та країнах ЕС (2001 – 2012 р.р.) млн. т СО2 – екв./рік

В Україні впродовж 1990-2012 pp. (рис. 3.6) викиди ПГ у сільському господарстві скоротилися на 65,2% (з 103,55 до 36,03 млн. т СО2 екв./рік) через зменшення поголів'я худоби та кількості внесених у ґрунт добрив.

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 3.6. Викиди метану і закису азоту в с.-г. господарстві України (1990-2012 р.р) тис. т СО2 – екв./рік.

Основним джерелом викидів ПГ (мета­ну і закису азоту) в тваринництві є шлунково-кишкова ферментація тварин, відходи тваринного походження і сільськогосподарські землі дня забезпечення кормової бази тваринництва.

Впродовж 1990-2012 pp. викиди метану від шлунково-кишкової ферментації в рази переважали викиди з відходів тваринного походження (рис. 3.5). Наприклад, в 1990 р. співвідношення викидів метану від шлунково-кишкової ферментації тварин до викидів з відходів тваринного походження було 1,97:1, а в 2012 р.-5,67:1, незважаючи на скорочення поголів'я жуйних тварин (табл. 3.5). Загалом, викиди метану в тваринництві за 1990-2012 pp. скоротилися на 80.1% - до 496,3 тис. т/рік.

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 3.7 – Джерело та об’єм викидів метану в тваринництві України за роками (1990-1912 рр.) тис. т/рік

 

Таблиця 3.5 - Викиди парникових газів за видами сільськогосподарських тварин в Україні (2012 р.)

 

Вид с.-r. тварин

 

 

Поголів'я с.-г. тварин за роками, тис. гол.

 

 

Емісія СН4,

 

 

кг/гол./рік

 

 

Емісія N20, кг N/голік

 

 

1990

 

 

1995

 

 

2000

 

 

2005

 

 

2010

 

 

2012

 

 

BPX

 

 

24909,1

 

 

18590,8

 

 

10025.1

 

 

6708.5

 

 

4660,6

 

 

4535,9

 

 

85,06

 

 

55,52

 

 

Свині

 

 

19686,8

 

 

13544,9

 

 

8862,6

 

 

6759,5

 

 

7768,5

 

 

7474.9

 

 

1,50

 

 

12,35

 

 

дрх

 

 

8710,2

 

 

4836,6

 

 

1879,9

 

 

1699,5

 

 

1782,1

 

 

1738,8

 

 

7,28

 

 

17,18

 

 

Коні

 

 

745,9

 

 

746,3

 

 

699,7

 

 

572,9

 

 

428,8

 

 

386,2

 

 

18,00

 

 

25.00

 

 

Птиця

 

 

250720,5

 

 

57305.9

 

 

124900,9

 

 

157388,4

 

 

197643,1

 

 

207415,6

 

 

-

 

 

0,32

 

 

За приблизною оцінкою, враховуючи відсутність обліку емісії N20 від сільсько­господарських земель під кормові культу­ри, співвідношення викидів закису азоту від сільськогосподарських земель до вики­дів з відходів тваринного походження в 1990 р. становило 4,68:1, в 2012 р. - 6,94:1 (рис. 3.8). Загалом, викиди закису азоту в тваринництві за 1990-2012 pp. скороти­лися на 49,1 % - до 80,2 тис. т/рік.

 

Рис. 3.8 - Джерело та об’єм викидів закису азоту в тваринництві України за роками (1990-1912 рр.) тис. т/рік

У таблиці  3.5 показано рівень емісії ПГ за видами сільськогосподарських тварин в 2012 р Вказані коефіцієнти е середніми по Україні і залежать від багатьох техно­логічних факторів того чи іншого госпо­дарства - поголів'я, породи, утримання, годівлі, поводження з відходами тварин тощо. Загалом, найбільше ІІГ утворюєть­ся від великої рогатої худоби (ВРХ).

Наведена у таблиці 3.6 інформація з бази даних РКЗК ООН  щодо емісії метану ВР'Х в Україні узгоджується з даними Національного кадастру, Зокрема, серед країн Європи Україна має середні коефіцієнти емісії (110.19 і 45,S9 кг/гол/рік).

Таблиця 3.6. - Коефіцієнти емісії метану від кишкової ферментації RPX у різних країнах, кг/rол. /рік

 

Напрям

продуктивності ВРХ

Україна

 

 

Росія

 

Білорусь

 

Польща

 

Чехія

 

Словакія

 

Словенія

 

Молочна ВРХ

 

110,19

102,10

107,26

98,79

116,55

107,75

102,9

М’ясна ВРХ

45,39

54,84

51,40

49,55

48,29

53,00

50,7

 

Отже, викиди парникових газів у аграрному секторі України останніми роками не досягають небезпечного рівня антропогенного впливу на глобальну кліматичну систему, але показують загрозу виробництву сільськогосподарської продукції тваринництва, у т. ч. пов'язану із втратами азоту та забрудненням навколишнього природного середовища.

Необхідною умовою для розвитку галузі тваринництва згідно з вимогами ЄС є дотримання балансу між нарощуванням виробництва екологічно безпечної продукції та утилізацією відходів.

Для обслуговування основного виробництва необхідно розвивати альтернативну енергетику на основі біогазу, основою якого є метан від зброджування відходів життєдіяльності сільськогосподарських тварин

Єдиний можливий вихід із скрутного економічного становища, а якому опинилося сільське господарство України — це впровадження принципово нових напрямків розвитку, зорієнтованих на енерго- та ресурсозберігаючі технології, та сучасні технічні засоби для їх реалізації, на використання нетрадиційних та поновлювальних джерел енергії з одночасним підвищенням врожайності культур га продуктивності худоби та птиці. Обсяги викидів парникових газів у сільському господарстві України наведені в таблиці 3.7.

Таблиця 3.7 - Обсяги викидів парникових газів у сільському господарстві України за 2000-2010 pp., Гг

 

РИК

 

Джерело викидів

СО2

СО

NO2

N20

СН4

2000

 

 

1. Кишкова ферментація

 

 

 

 

 

 

636,1

2. Використання гною

 

 

 

 

 

 

 

 

 

198

3. Вирощування рису

 

 

 

 

 

 

 

 

13,32

4. Спалювання палива

5970,8

3,93

0,18

0,03

0,13

Усього

5970,8

3,93

0,18

0.03

847,55

2005

 

 

1, Кишкова ферментація

 

 

 

 

 

 

439

2. Використання гною

 

 

 

 

147,9

3. Вирощування рису

 

 

 

 

 

13,6

4. Спалювання палива

4296,1

2,94

0,12

0,02

0,08

Усього

4296,1

2,94

0,12

0,02

590.58

2010

 

1 Кишкою ферментація

 

 

 

 

 

 

 

 

 

308,3

2. Використання гною

 

 

 

 

 

 

120,4

3. Вирощування рису

 

 

 

 

14,35

4. Спалювання палива

4117,5

2,83

0,11

0,03

0,07

Усього

4117,5

2,83

0,11

0,03

443,12

 

Основними парниковими газами, що становлять інтерес, є вуглекислий газ (СО,), метан (СН4) та оксид азоту (N20). Потоки С02 між атмосферою га екосистемами регулюються за допомогою поглинання через фотосинтез рос­лин і вивільнення при диханні, розкладанні й горінні органічної речовини. Оксид азоту в основному виділяється з екосистем як побічний продукт при нітрифікації та денітрифікації, тоді як метан виділяється в процесі метаногенезу в анаеробних умовах у ґрунтах і гноєсховищах, у процесі ентеральної ферментації та при неповному горінні органічної речовини. Як видно з приведених даних, викиди вуглекислого газу є найбільшими серед парникових газів. Але й вони зменшуються внаслідок зменшення виробництва продукції в рослинництві. Так, якщо в 2000 р. викиди С02 дорівнювали 5970,8  Гг, то в 2010 р. - 41J 7,5 Гг, тобто зменшились на 1853,3 Гг, або на 31%.

Викиди метану за цей період зменшились відповідно з 847 до 443 Гг, тобто на 404 Гг, чи на 47,7%. Найбільшим джерелом викидів метану є кишкова ферментація великої рогатої худоби з причини значної кількості її та наявності багатокамерного шлунку, у першому відділі якого — рубці — відбуваються бродильні процеси, які й приводять до утворення метану. В зв'язку зі зменшенням поголів'я великої рогатої худоби викиди метану внаслідок кишкової ферментації також зменшились: якщо у 2000 р. вони становили 636,1 Гг, або 75% від усіх викидів метану, то у 2010 р. - лише 308,3 Гг, тобто зменшились більш ніжу 2 рази, а питома вага їх також зменшилась до 69,6%. Інші види жуйних тварин (вівці, кози) викидають менше метану, в основному з причини їх невеликої кількості та менших розмірів порівняно з великою рогатою худобою. Тварини з однокамерним шлунком — коні, віслюки, свині та домашня птиця викидають набагато менше метану.

Викиди метану з гною за період 2000—2010 рр. теж зменшились: з 198 до 120,4 Гг, тобто на 77,6 Гг, чи на 39,2%, а частка їх у загальних викидах метану зросла відповідно з 23,4 до 27,2% в зв'язку зі зменшенням поголів'я худоби та гною. А от викиди метану при виро­щуванні рису весь час зростають, бо збільшуються площі  його посівів. Так., за вказаний період викиди метану зросли з 13,32 до 14,35 Гг, тобто на 7,7%,

На сьогодні частка України в європейському просторі за викидами парникових газів від сільського господарства, зокрема галузі тваринництва є низькою – 7,8 %.

 

3.    ЕКОНОМІЧНІ ПЕРЕВАГИ ВИКОРИСТАННЯ БІОГАЗОВИХ УСТАНОВОК

Однією з причин використання біогазових установок на основі відходів тваринництва в інших країнах є також економічні вигоди від технології. Істотними перевагами виробництва біогазу є використання власної відновлюваної сировинної бази і відмова від викопних енергоносіїв або імпорту, децентралізація  і енергопостачання.

Гній та послід ідеально підходять як субстрат, легко змішуються з іншою сировиною. Наприклад, часто використовуються відходи сільгоспвиробництва, біогенні відходи харчової промисловості. Таким чином, можна створювати програми для конкретного місця розташування, що дають змогу раціонально використовувати наявні ресурси (рис. 3.9).

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 3.9 - Один з найновіших біогазових заводів в Угорщині, побудований німецькою компанією. Завод потужністю 4 МВте здатний перероблювати до 90 000 т органічних відходів, включно з гноєм. Кількість енергії, яка виробляється на заводі, достатня для забезпечення електроенергією невеликого міста на 18000 мешканців

 

Біогаз пропонує дуже цікаві можливості для децентралізованого енергозабезпечення. Одразу після утворення біогаз може бути спалений для виробництва електроенергії та тепла або поданий напряму до бойлера для виробництва тепла. Біогаз може також очищуватися та збагачуватися до біометану та подаватися до робочої газотранспортної мережі. Крім того, збагачений біогаз (біометан) може використовуватися як пальне в автомобілях на природному газі, на великих центральних когенераційних установках або для виробництва тепла у високоефективних газових конденсаційних котлах. Рисунок 3.10 ілюструє можливості використання біогазу.

Застосування біогазу у децентралізованому енергопостачанні також сприяє скороченню імпорту енергоносіїв та підвищенню надійності енергопостачання, зокрема у сільській місцевості. Фермерські господарства у Європі будують біогазові установки для власних потреб та забезпечення навколишніх сіл електроенергією і теплом. Часто проблемою децентралізованого виробництва електроенергії і тепла стає відсутність відведення утворюваного тепла, . Тому до початку будівництва біогазової установки потрібно визначити потенційних споживачів тепла, аби підвищити загальну ефективність системи. Попри недостатнє тепловідведення в Німеччині за останні роки (цьому сприяв Закон про поновлювані джерела енергії - EEG) було побудовано багато установок, які використовуються переважно для децентралізованого виробництва електроенергії і випускають невикористане тепло в навколишнє середовище.

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 3.10 – Можливості використання біогазу та біометану

 

Виробництво і використання біогазу може стати істотним внеском до зменшення енергоімпорту, а також підвищення безпеки постачання. На місцевому рівні, за рахунок виробництва біогазу з місцевих ресурсів ство­рюються нові робочі місця у сільських місцевостях (логістика, інженерні послуги та будівництво споруд). На прикладі Німеччини, біоенергетика, займає першу позицію за кількістю робочих місць - 122000 місць, і лише слідом за нею - сонячна енергетика (120900 місць).

Рис. 3.11 - Біогазова установка у Сан Патерніано (Італія). Використовує кукурудзянийй силос 40 тонн та 40 тонн посліду на добу, 3 реактора х 2400 м3, ТЕЦ Jenbacher 999 кВт эл. Джерело: Zorg Biogas Group. 2014

Для підприємства перевагами впровадження біогазового заводу є економія на витратах через виробництво електро- та теплової енергії з власної сировини, зменшення залежності від зовнішніх енергоносіїв, можливість за­безпечувати енергією інших споживачів. Проте, економічні вигоди від ви­користання біогазу в кожному конкретному випадку залежатимуть від типу відходів, доступних для переробки, інвестиційних можливостей, наявності локального енергетичного ринку та державних ініціатив. Наприклад, в єв­ропейській практиці поширені фермерські біогазові установки, які зазвичай належать одному власнику - фермеру, та централізовані біогазові установки, які мають більші потужності та, як правило, є об'єктами кооперативного права власності (належать декільком фермерам) та вважаються більш економічно ефективними (ефект масштабу). При плануванні спочатку визначаються всі наявні ресурси та розраховуються можливості їх використання за різних сценаріїв, після чого приймається рішення щодо розташування, типу уста­новки, потужності та навантаження. В країнах Європейського Союзу період окупності біогазових установок для переробки відходів агропромислового комплексу в середньому становить 6-14 років, або з врахуванням зеленого тарифу при продажу електроенергії в мережу - 4-8 років

Рис. 3.12 -  Біогазова станція на фермі великої рогатої худоби на 6300 голів в с. В.Крупіль Київської області. Працює на гнойових стоках ферми - 300 тон на добу (вологість 95 %). Ферментатори 2400 м3 х 3 шт., когенераційна теплоелектростанція Jenbacher 635 кВт ел та 662 кВт тепла. Джерело: Zorg Biogas Group. 2014

Заполните таблицу по материалу лекции (пишите тезисно) 

 

Термины и понятия (список) Главные мысли лекции (5-6 предложений) Вопросы, возникшие по теме Что непонятно?
 
 
 
 

 

 

Найдите ответы на возникшие вопросы и разберитесь с причинами непонятных мест в лекции