Аннотация Тема 9
«Моделирование формирования урожая сельскохозяйственных культур и определение норм орошения».
По теме разработан пакет документов, которй состоит из конспекта из трех лекций,списка литературы из 13 источников, слайдов для презентации, подстрочного текста, обучакющих тестов, тестов для контроля знаний. Каждая лекция имеет план, краткую аннотацию и ключевые слова.
Первая лекция на тему « Моделирование формирования урожая сельскохозяйственных культур» состоит из двух подтем и в ней описывается роль математических моделей, которые описывают закономерности формирования гидрометеорологического режиму у фітоценозах и его влияние на продукционный процесс растений. Рассматриваются теоретические основы моделирования факторов окружающей среды на основне процессы жизнедеятельности растений и формирования их продуктивности.
С помощью математических моделей описывается радиационный, тепловой и водный режимы системы « поча- растение - атмосфера», режим мінерального питания растений и влияние этих режимов на процессы фотосинтеза и дыхания растений, поглощение влаги и элементов минерального питания корневой системой растений, их рост и развитие, фотосинтетическая продуктивность агроэкосистем.
Во второй лекции на тему «Моделирование тепло и влагопереноса в почве»пассмотрены четыре подтемы, в которых рассматриваются общин принципы моделирования тепло и влагопереноса, теплофизические характеристики почв, перенос тепла и влаги в почве, компартаментная модель влагопроводности. Обращается внимание на особенности движения почвенной влаги в ненасыщеной зоне и указывается, что это жвижение определяется двумя основними зависимрстями : связью коэффициента влагопроводности с водным потенціалом и кривой водоудержания, иои иначе - «основной гидрофизической характеристикой (ОГХ) почвы.
В третьей лекции на тему «Орошение сельскохозяйственных культур» рассматриваются вопросы видов и задач сельскозозяйственных мелиораций, особеностей расхода воды с орошаемых полей сельскохозяйственными культурами. Приводится описание поливних режимов и расчет оросительных и поливних норм, основные закономерности формирования запасов продуктивной влаги в почве в условиях орошения при различных видах поливов..
Ключевые слова: фотосинтез, дихание, биомасса, прирост, старение, ррастение, углеводы, белок, почва, соделирование, продуктивность, тепло перенос, влагопроводность, водный баланс, компартменты, теплофизические характеристики, запасы влаги, сельскохозяйственные мелиорации, испарение, испаряемость, орошение, нормы поливов.
Обучающие тесты с поясненим ответов для самопроверки разработаны в количестве 40 тестов, тесты для контроля знаний в количестве 20 тестов.
Анотація Тема 9
Тема 9: «Моделювання формування урожаю сільськогосподарських культур та визначення норм зрошення». За темою розроблено пакет документів, який складається із конспекту з трьох лекцій, слайдів для презентації, підстрочного тексту та двох видів тестів - навчальних тестів та тестів для контролю знань, списку використаної літератури, який налічує 13 примірників. Кожна лекція має план, ключові слова та анотацію.
Перша лекція на тему « Моделювання формування урожаю сільськогосподарських» культур» складається з двох підтем та висвітлює роль математичних моделей, які описують закономірності формування гідрометеорологічного режиму у фітоценозі та його вплив на продуційний процес рослин. Розглядаються теоретичні основи моделювання впливу факторів навколишнього середовища на основні процеси життєдіяльності рослин і формування їх продуктивності.
Моделюється радіаційний, тепловий і водний режими системи "ґрунт - рослина - атмосфера", режим мінерального живлення рослин та вплив цих режимів на процеси фотосинтезу й дихання рослин, поглинання вологи і елементів мінерального живлення кореневою системою рослин, ріст та розвиток рослин, фотосинтетична продуктивність агроекосистем.
В другій лекції на тему « Моделювання тепло- та волого перенесення у ґрунті» розглянуті чотири підтеми, в яких висвітлюються загальні принципи моделювання тепло та вологоперенесення, теплофізичні характеристики грунтів, тепло та волого перенесення у грунті , компартаментна модель вологопровідності. Зветрається увага на особливості руху ґрунтової вологи в ненасиченій зоні і вказується що цей рух визначається двома основними залежностями: зв'язком коефіцієнта
вологопровідності з водним потенціалом та кривою водоутримання чи «основною гідрофізичною характеристикою» (ОГХ) ґрунту.
В третій лекції на тему «Зрошення сільськогосподарських культур» висвітлені питання видів і задач сільськогосподарських меліорацій, особливостей витрат води зі зрошуваних полів сільськогосподарськими рослинами, описані поливні режими та розрахунок зрошувальних і поливних норм., викладені основні закономірності формування запасів продуктивної вологи в ґрунті в умовах зрошення. Наводиться характеристика зміни запасів продуктивної вологи при різних способах поливів.
Ключові слова: фотосинтез, дихання, біомаса, приріст, старіння,
рослина, вуглеводи, білок, грунт, моделювання, продуктивність, теплоперенесення, вологопровідність, компартменти, водний баланс, теплофізичні характеристики, запаси вологи, сільськогосподарські меліорації, поповнення води в ґрунті, випаровування, випаровуваність, зрошення, норми поливів.
Навчальні тести з поясненням відповідей для самоперевірки розроблені в кількості 40 тестів. Контрольні тести для контролю знань - 20тестів.