Практична робота № 3. Прогноз врожаю соняшника для окремих господарств і областей.
Соняшник належить до групи однорічних теплолюбних рослин. За період вегетації йому необхідна сума температур для середньостиглих сортів – 2100о С, середньоскоростиглих – 1800о С і середньопізньостиглих – 2400о С. Найсприятливіші умови для вирощування складаються при температурі повітря 16 – 22о С і запасах продуктивної вологи у шарі 0 – 20 см – 30 – 50 мм, у шарі 0 – 50 см – 70 – 100 мм, у шарі 0 –100 см – 120 – 160 мм.
Соняшник досить посухостійка рослина, але високі і сталі врожаї можливі тільки за умов оптимальної вологозабезпеченості посівів. Залежність врожаю насіння соняшника від сумарного водоспоживання має вигляд:
(4.17)
де У – врожай, ц/га; Еф – сумарне водоспоживання соняшника за вегетаційний період, м3/га.
Дослідження (Ю.С. Мельник, 1972) впливу опадів на врожайність соняшника показали, що на величину врожаю впливають не тільки опади впродовж вегетаційного періоду, а і опади холодної пори року. Ю.С. Мельником був запропонований показник зволоження (К), який розраховується за формулою:
(4.18)
де SХ1 – сума опадів за період від дати переходу температури повітря через 5о С восени до переходу її через 10о С навесні наступного року; SХ2 – сума опадів від дати переходу температури повітря через 10о С навесні або від дати, коли засіяно більше 50 % посівної площі, до дати достигання соняшнику; St – за цей же період.
Коефіцієнт 0,6 – це коефіцієнт засвоєння опадів за осінньо-зимово-весняний період.
Ю.С. Мельником встановлена залежність урожаїв соняшника від коефіцієнта зволоження К.
Зв'язок врожаїв соняшнику на сортоділянках з коефіцієнтом К описується рівнянням (4.19) (рис. 4.19):
(4.19)
Рисунок (4.19) і рівняння (4.19) можна застосовувати тільки у районах, де середні багаторічні суми температур за період між датами стійкого переходу температури повітря через 10о С навесні вище 2300о С.
У, ц/га |
К |
Рисунок 4.19 – Зв'язок врожаю соняшника У (ц/га) на сортоділянках з показником зволоження К.
Як відомо, врожаї соняшнику в умовах високої агротехніки (тобто на сортоділянках) значно вищі, ніж середні по області врожаї у всіх інших категоріях господарств. Тому були встановлені співвідношення, які дозволяють переходити від врожайності на сортоділянках (Ус) до середньої по області врожайності (Уобл). Ці співвідношення встановлені для середньо-та пізньостиглих сортів соняшнику для окремих груп областей: Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Кіровоградської, Луганської, Полтавської, Черкаської, Миколаївської, Херсонської, Одеської та Кримської:
(4.20)
Для Вінницької, Сумської, Воронезької та Ростовської областей:
(4.21)
Необхідно зазначити, що співвідношення врожаїв на сортоділянках і в господарствах не залишається постійним. Тому необхідно для кожної області ці співвідношення уточнювати через кожні 5 – 6 років.
Техніка складання прогнозу
Прогноз врожаю насіння соняшнику складається двічі – на початку червня і на початку серпня (уточнення).
- очікувану суму температур повітря за період, обмежений датами переходу температури повітря через 10о С навесні та восени (з урахуванням прогнозу теплозабезпеченості вегетаційного періоду);
- очікувану тривалість вегетаційного періоду. Вона розраховується за допомогою рис. 4.20 за датами строків сівби;
- розрахувати значення коефіцієнта К на станціях і середнє обласне;
- розрахувати за рівнянням (4.19), або рис. 4.19 очікувану врожайність на сортоділянках;
- розрахувати за рівняннями (4.20, 4.21) очікувану врожайність у господарствах області;
Рис. 4.20 – Зв'язок між тривалістю періоду сівба – дозрівання соняшнику у днях (n) і датою сівби (D).
Приклад: Скласти прогноз очікуваного врожаю соняшника у Сумській області якщо:
а) дата переходу температури повітря восени через 5о С (минулого року) 23 жовтня;
б) дата переходу температури повітря через 10о С навесні – 20 квітня;
в)
тоді К = 1,5;
ус = 22,5;
уобл. = 11 ц/га.