5.2.9 Вирощування на насіння

Умови вирощування маточного буряка впливають не лише на врожайність, а й на спадкові якості насіння. У кращих бурякогосподарствах (Верхняцькому елітно-насінницькому Черкаської області, Синявському Київської області, насінницьких господарствах Тернопільської області) збирають по 20-30 ц/га насіння. Середня ж його врожайність в Україні становить 16-18 ц/га [12].

Маточні посіви цукрового буряка потрібно розміщувати подалі від висадків і минулорічних посівів, оскільки вони можуть бути джерелом зараження хворобами і шкідниками. Проте бажано вирощувати їх недалеко від місця осінньо-зимового зберігання висадкових коренеплодів.

Посіви закладають після кращих удобрених попередників, зазвичай після озимої пшениці, що висівалася по удобреному зайнятому або чорному пару.

Сівба і техніка вирощування маточного буряка така ж, як і промислового. Відмінність у вирощуванні полягає лише в тому, що на маточних посівах під час проріджування в рядках залишають рослини на відстані 15 см одна від одної. У районах достатнього зволоження на час збирання маточного буряка густота його має бути 140-160 тис. рослин, а в районах нестійкого зволоження - 120-130 тис. рослин на 1 га [2, 3, 7, 12].

Велике значення мають строки збирання коренів маточного буряка. Якщо корені збирають рано, збільшується кількість рослин, які на другий рік не утворюють квітконосних стебел. Збирання слід починати після того, як настане прохолодна погода (оптимальна середня добова температура повітря 7-8 °С).

В умовах України збирання коренів маточного буряка відбувається 15-20 жовтня. Застосовують механізоване роздільне збирання з обрізуванням листя косаркою КИР-1,5Б та наступним доочищенням від сухого листя. Для цього застосовують відповідно переобладнані бурякокомбайни. Викопаний буряк перевозять на кагатне поле, очищають від листя, не пошкоджуючи бруньок, вибраковують пошкоджені, дрібні та неправильно сформовані коренеплоди. Решту сортують на три групи за розміром - великі, середні, дрібні. Великі мають вагу понад 400 г, середні - 250-400, дрібні - 150-250 г. Корені з літніх посівів з масою менше ніж 70-80 г вибраковують.

Маточний буряк-висадки зберігають до весни у кагатах або траншеях заввишки 60-80 см і завширшки 90 см. Товщина земляного покриву траншеї становить 30-40 см. З похолоданням цей покрив збільшують до 110-120 см залежно від кліматичних умов району. Температура в кагаті чи траншеї під час зберігання повинна бути близько 2-3°С [2, 3, 7, 12].

Агротехніка вирощування висадків. Урожайність насіння цукрового буряка значною мірою залежить від родючості ґрунту. Тому під висадки ґрунт обробляють і удобрюють так, як і промисловий. Під зяблеву оранку вносять органічні й мінеральні добрива [2, 3, 7].

Маточні коренеплоди висаджують у ґрунт висадкосадильною машиною ВПУ-4. У районах нестійкого зволоження за звичайної агротехніки на підготовленій площі висадки садять у місцях перетину ліній маркера (70х70 см), що дає змогу розмістити на 1 га 20 тис. висадків. У районах достатнього зволоження висадки цукрового буряку садять за схемою 70х45 або 70х35 см. Встановлено, що урожайність насіння цукрового буряка збільшується і його посівні якості та продуктивні властивості не погіршуються під час садіння маточних коренеплодів невеликих розмірів.

Щоб бруньки висадків не пошкоджувалися заморозками, їх садять так, щоб головка коренеплоду була на 2 см нижче від поверхні ґрунту. Землю навколо висадженого коренеплоду ущільнюють, а його вкривають розпушеною землею до рівня поверхні ґрунту.

Маточний буряк висаджують у перший тиждень польових робіт і старанно доглядають за насадженнями. Як тільки позначаються рядки, розкривають розетки, розпушують міжряддя вздовж і впоперек напряму рядків культиваторами, потім додатково виполюють бур'яни і злегка підгортають коренеплоди. На початку цвітіння проводять пінцирування механічним чи хімічним способами. Пінцирування підвищує врожайність насіння на 1,5-3 ц/га і має важливе значення для північних районів: прискорює достигання насіння, підвищує його якість, збільшує розмір клубочків [2, 3, 7].

Після появи квітконосів висадки підживлюють повним мінеральним добривом із розрахунку 20-30 кг/га діючої речовини.

Клубочки цукрового буряка достигають нерівномірно. Ознаками достигання насіння є побуріння клубочків і білий борошнистий його злам.

Найкращим способом збирання насінників є валковий. Зрізані жаткою ЖУС-4,2 або ЖРС-4,9А рослини вкладають у валки на високу стерню. Через 4-8 діб підсохлі валки обмолочують комбайном. Після обмолоту насіння очищають на віялках-сортувалках, видаляють дрібне, щупле. Вологість насіння, яке закладають на зберігання, має бути не менше ніж 14 %. Насіння зберігають у мішках, складених у штабелі, або в засіках шаром до 1,5 м [2, 3].

Безвисадковий спосіб вирощування насіння цукрового буряка практикують у помірно теплих вологих районах з м'якими зимами та на зрошуваних землях півдня України, зокрема в Херсонській і Одеській областях. Він дає змогу уникнути великих затрат праці на збирання, очищення, зберігання і висаджування маточних коренеплодів. Попередниками для вирощування маточного буряка може бути горох, озимі ріпак чи ячмінь. Найкраще перезимовують рослини цукрового буряка при сівбі 1-20 липня під покривні культури (льон-довгунець, люпин). Насіння висівають рядковим способом з міжряддям 70 см при нормі висіву однонасінних сортів 15, а багатонасінних - 20 кг/га на глибину 4-6 см. До початку зими на рослинах розвивається по 5-6 пар листочків. Для кращої перезимівлі посівів їх не проривають, а восени після зниження температури до 5°С рослини прикривають (підгортають) шаром ґрунту до 10 см. Навесні висадки підживлюють мінеральними добривами з розрахунку 40 кг/га діючої речовини азотних і по 30-40 кг/га фосфорних і калійних. Догляд за висадками буряка полягає в розпушуванні міжрядь і пінцируванні рослин. Насіння збирають так само, як і під час вирощування маточного буряка на насіння [2, 3, 7].