9.1.2. Моделювання процесу поглинання питомих речовин
Процес поглинання азоту рослиною з ґрунту йде активним шляхом і пасивним – виносом азоту з транспіраційним потоком
(9.6)
де Nsoil – концентрація азоту у ґрунті (NH4, NO3); – ефективний коефіцієнт дифузії азоту у ґрунтовому розчині (NH4, NO3); – довжина життєдіяльних коренів; – концентрація азоту у ґрунтовому розчині; Tr – транспірація; – функція впливу температури ґрунту на швидкість дифузії азоту у ґрунтовому розчині.Процеси поглинання амонію і поглинання нітратів розглядаються у моделі окремо.
У моделі розглядаються основні процеси трансформації азоту у ґрунті: амоніфікація, нітрифікація, іммобілізація амонію і нітратів, денітрифікація.
Кількість легкогідролізуємого азоту у ґрунті Ntof описується рівнянням
(9.7)
де Phum – вміст гумусу у ґрунті; – вміст органічного азоту у гумусі ґрунту; – коефіцієнт гідролізації азоту у ґрунті.
Трансформація форм азоту ґрунту описується наступною системою рівнянь
(9.8)
де dNNH – швидкість амоніфікації; ANH – коефіцієнт швидкості амоніфікації; Fam(TS) і Fam(W) – функції впливу температури і вологості ґрунту на швидкість амоніфікації; dNNO – швидкість нітрифікації; Fnitr(TS) і Fnitr(W) – функції впливу температури і вологості ґрунту на швидкість нітрифікації; – швидкість іммобілізації азоту; – коефіцієнт швидкості іммобілізації азоту з амонійних і нітратних форм азоту; dNden – швидкість денітрифікації; Aden – коефіцієнт швидкості денітрифікації; Fden(TS) і Fden(W) – функції впливу температури і вологості ґрунту на швидкість денітрифікації.
Баланс амонійних форм азоту у ґрунті може бути описаний таким рівнянням:
(9.9)
де і – амоній мінеральних і органічних добрив; NHatm – амоній, який надходить з атмосферними опадами.
На відміну від амонійних форм азоту легкорухливі нітратні форми азоту ефективно переміщуються від одного шару ґрунту до іншого дифузійним шляхом або з потоками води. Дифузія нітратів dNdif описується рівнянням
(9.10)
де dNdif – дифузія нітратів; – ефективний коефіцієнт дифузії нітратів у ґрунтовому розчині; – концентрація нітратів у суміжних шарах ґрунту; hw– відстань між серединою суміжних шарів ґрунту.
Рівняння, що описує переміщення нітратів з потоками води записується у вигляді
(9.11)
де – переміщення нітратів з потоками води; – інфільтрація води із одного шару в інший шар ґрунту.
Баланс нітратів у ґрунті записується як
(9.12)
де – нітрати органічних і мінеральних добрив; NOatm – нітрати, що надходять з атмосферними опадами.
Сумарний баланс гумусу у ґрунті визначається за методом [7]
, (9.13)
де Hum – баланс гумусу у ґрунті; – маса рослинних залишків і маса відмерлих коренів минулого року; – відносний вміст вуглецю у сухій речовині рослинних залишків і органічних добрив; – коефіцієнт гуміфікації рослинних залишків і органічних добрив; – кількість мінеральних добрив і доза внесення мінерального азоту минулого року; – відносний вміст азоту у органічних добривах, рослинних залишках і відмерлих коренях; – коефіцієнт використання азоту мінеральних і органічних добрив, рослинних залишків і відмерлих коренів; – урожай біомаси минулого року; – відносний вміст азоту у рослинній біомасі урожаю минулого року.
Розпад білка у органах рослини виражається рівнянням, подібним до рівнянь (4) і (5). Приймається, що швидкість відновлення білків кожного органа рослини пропорційна вмісту азоту у тканині цього органа:
(9.14)
де – відносна швидкість відновлення білків; – вміст азоту у тканинах i-го органа.
Динаміка біомаси надземної і підземної частин рослин та окремих органів визначається з врахуванням потреб цих частин рослин в асимілятах.
Приріст біомаси (маси вуглеводів та азоту) розподіляється між надземною і підземною частинами рослин за допомогою таких рівнянь
(9.15)
(9.16)
де mshoot і mroot – біомаса надземної та підземної частини рослин відповідно; – функція розподілу приросту біомаси у підземну частину рослин.
Розподіл структуроутворюючих компонентів між надземними органами рослин та їх окремими частинами розраховується за допомогою наступної системи рівнянь
де – біомаса відповідно функціонуючого та пожовклого листя, зелених та пожовклих стебел, функціонуючих та дозріваючих репродуктивних органів; – функції розподілу приросту біомаси у зелені листя, стебла і функціонуючі репродуктивні органи; – функції перетікання продуктів розпаду із листя, стебел та коріння при їх старінні.
Наведена вище система рівнянь (1)–(17) описує основні процеси життєдіяльності рослин, їхній ріст та формування урожаю. Вона записана у загальному вигляді і трансформується залежно від морфологічних та біологічних особливостей сільськогосподарських культур.
Якщо проаналізувати розраховані за допомогою моделі динаміку відносної площі листя та декадних приростів загальної біомаси озимої пшениці у основних грунтово-кліматичних зонах України, то чітко видно відмінність цих характеристик фотосинтетичної продуктивності рослинного покриву для різних грунтово-кліматичних зон досить чітко простежується, що дозволяє використовувати моделі з метою як кількісної оцінки умов формування фотосинтетичної продуктивності сільськогосподарських культур, так і прогнозування їх урожайності.