6.2.2 ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ГІБРИДІВ ТА СОРТІВ ТОМАТІВ.

 

 

Технологія вирощування гібридів і сортів томата промислового.

Підготовка ґрунту та добрива. Для томата найбільш відповідними є легкі за механічним складом ґрунти з вмістом гумусу вище 2 %. Оптимальним є pH 6-7. Небажані для томата грунти зі слабкою аерацією.

Підготовка грунту полягає в зяблевої оранкі на глибину 22-27 см восени і в культивації з боронуванням - ранньою весною. Ще одну культивацію проводять безпосередньо перед висадкою розсади або посівом. Органічні добрива краще вносити під попередник в нормі 30-40 т/га свіжого гною, це оптимізує використання поживних речовин. Мінеральні добрива необхідно вносити на підставі загального агрохімічного аналізу грунту. Фосфорні і калійні добрива вносять в дозі P2О5 100-110 K2О 170-190 кг д.р./га під оранку з осені. Азотні добрива необхідно вносити з весни і протягом всієї вегетації у декілька етапів (в основному в 3-4). При цьому кількість азоту на один га повинна бути в межах N 100-120 кг д.р. При добриві необхідно звернути увагу на кількість кальцію. Якщо його не досить, або він в не доступному стані тоді рослини підгодовують з мінеральними добривами з високим вмістом Са.

Вирощування розсади. Томати промислові вирощують через розсаду, або посівом у відкритий грунт. При вирощуванні томатів через розсаду посів насіння проводять з розрахунком термінів висадки і віку розсади. При цьому кількість насіння збільшують на 10-15 %. Розсаду вирощують без пікірування в касетах. Субстрат повинен бути підготовлений (і политий) за кілька днів до посіву, щоб він міг добре улежатися. Після посіву насіння прикривають піском, для підтримки оптимальної вологості. Оптимальна температура проростання насіння становит 25-27 0С. Вона не повинна опускатися нижче 13-15 0С і підніматися вище 42 0С - це біологічні мінімум і максимум для проростання. Сходи з'являються на 7-10 день. Після проростання сіянців температуру повітря на кілька днів знижують до 10-12 0С для загартовування розсади, яке підвищує стійкість до хвороб. Далі температуру піднімають до 24 0С вдень і 19-20 0С вночі [4].

Посадка розсади і посів насіння. Посадку томатів роблять, коли мине загроза травневих заморозків (1-10 травня степ України, 20-25 травня північ). При посадці особлива увага приділяється стану кореневої системи, необхідно максимально зберегти її цілісність. Посів насіння проводиться сівалками точного висіву на глибину 1-2 см. Сходи отримують на 8-14 день. У степовій зоні 15-20 квітня і на днів 10-15 пізніше на півночі. Схеми посадки і посіву залежать від сили росту, а також інших особливостей гібриду, умов поливу, а також способів вирощування рослин. Наприклад: 120 + 60 х 35 см (31,7 тис. росл./га), 70 х 35 см (40,8 тис. росл./га), 90 +50 х 30 см (47,6 тис. росл./га).

В залежності від площі посадки, посадку роблять за допомогою техніки, або вручну. Для цих цілей в основному використовують причіпні агрегати як вітчизняного, так і іноземного виробництва. Після посадки рослини обов'язково поливають. Полив може здійснюватися безпосередньо при посадці, або після неї. Але не в якому разі не можна допускати підсихання і в'янення рослин. Поливна норма води повинна становити не менше 0,5 л/росл. Через 3-4 дні роблять підсадку рослин і повторюють полив.

Полив. У районах недостатнього зволоження томати поливають до 6-9 разів за сезон поливної нормою 400-500 м2/га. Також обов'язковим є полив розсади після посадки (0,5-1 л/росл.), томат добре розвивається і плодоносить при достатній наявності ґрунтової вологи і низької відносної вологості повітря, тому застосування крапельного зрошення дозволяє отримати значні врожаї на цій культурі, особливо на інтенсивних гібридах типу Солероссо F1, Класік F1 і ін.

Догляд за рослинами. Догляд за томатами полягає в розпушуванні грунту, а також у боротьбі з бур'янами, хворобами, шкідниками. Розпушування міжрядь дозволяє поліпшити аерацію грунту (повітряний режим грунту). Як правило, розпушування грунту збігається з обробками проти бур'янів. Наявність на полі бур'янів не тільки створює конкуренцію томатам за світло, вологу та поживні елементи, а й створює сприятливе середовище для розвитку хвороб. Захист від бур'янів здійснюється або за допомогою агротехнічних прийомів (в т.ч. і ручних прополок), або за допомогою гербіцидів.

Технологія вирощування гібридів і сортів індетермінантного томата.

ГрунтІндетермінантні томати, це сорти що відрізняються необмеженим ростом. Це високорослі рослини. Суцвіття утворюється приблизно після 10 листа. Зазвичай вони пізньостиглі, поступово віддають урожай до морозів. Формують кущ в 1-2 стебла шляхом пасинкування на самому початку зростання. Грунт, який буде використано для індетермінантних томатів, починають готувати з осені. Для поліпшення структури грунту можна вносити органічні добрива, солому або торф. Рекомендується також використовувати сидерати (зелене добриво) з подальшим їх закладенням в грунт. Оранку потрібно проводити на глибину 30-40 см, рН 6,0-6,5.

Вирощування розсади. Процес вирощування починається з висіву насіння в ящики наповнені грунтовою сумішшю. Перед посівом грунт удобрюють і роблять маркування через 5 см на глибину 1 см і насіння розкладають через 1 см. Можна вирощувати розсаду без пікірування сіянців, при цьому насіння висівають безпосередньо в горщики. Оптимальна температура після посіву насіння і при появі сходів - 24-26 0С. Після розкриття сім'ядоль температуру знижують до 18-20 0С вдень і до 15-16 0С вночі. Через 7-10 днів температуру підвищують до 20-22 0С в сонячну погоду, 18-19 0С в похмуру і до 17-18 0С вночі. Пікіровка починається при появі першого справжнього листочка. Діаметр горщиків - 8-10 см. Пересаджені сіянці поливають теплою водою і затінюють на 2 дні. Після появи першої кисті в бутонах температуру знижують вдень до 18-20 0С, вночі до 16 0С. Оптимальна температура грунту 18-20 0С. За 10 днів до посадки поливи різко скорочують, одночасно знижуючи температуру, що добре сприяє гартуванню рослин. Загущеність і затінення стебел веде до швидкого зростання у висоту, що негативно позначається на якості розсади. Світло повинне потрапляти не тільки на листя, а й на стебла. Суцвіття, сформовані в таких умовах, мають невелику кількість квіток, які майже не зав'язують плодів.

Вік розсади залежить від розміру горщиків, періоду вирощування, умов вирощування і складає 8-10 тижнів.Після пікіровки відстань між рослинами повинна бути така, щоб листя не перекривали один одного. Коли розсада буде у фазі 8-11 справжніх листів, її висаджують на постійне місце. При виборі схеми посадки, як показує досвід, краще дотримуватися рекомендованої густини 2-2,5 рослини на м2 (за дворядною схемою 70 +50Х80-90 см, або однорядною 60-70Х80 см), а загущена посадка не дає додаткових переваг [4].

Догляд за рослинамиОптимальний температурний режим повітря під час вегетації - 16-28 0С. Температура ґрунту: влітку: 20-23 0С, взимку: 16-18 0С. Оптимальна різниця між денною та нічною температурами складає 6-8 0С. Якщо розвиток рослини сповільнюється - підвищують нічну температуру, що сприяє посиленому приросту біомаси.Оптимальна довжина дня для томата становить 14-16 годин. У період вегетації зниження температури до 13-15 0С призводить до обпадання зав'язі, нерозкриття бутонів. При температурі +10 0С припиняється ріст, при -0,5 0С гинуть квітки і плоди. При температурі +30 0С відбувається стерилізація пилку. Для поліпшення зав'язування плодів, квітучі суцвіття струшують. Всі пасинки з пазух листків віддаляються, і залишається тільки головний ствол. Якщо зламалася верхівка, останній пасинок заміщає головний пагін. При досягненні 2-х метрової висоти рослини прищипують (за цей час формується до 11 кистей). Бажано проводити формування кистей.

Добрива. Основну заправку роблять восени - це складає близько 70 % мінерального живлення (Р, К). Заправка калійними добривами здійснюється K2SO4 до 20-25 кг/га, при високій pH цю дозу можна збільшувати. Навесні, при посадці, дають стартове добриво (монокалійфосфат і аміачну селітру 300 кг/га). При такій схемі протягом 3-4 тижнів рослини не підживлюють. Система удобрення повинна базуватися на аналізі грунту і враховувати стадію розвитку рослини і погодні умови. Орієнтовно для отримання 20 кг/м2 готової продукції необхідно внести в грунт теплиці (з розрахунку на га) 40-60 т гною, 600-800 кг селітри (аміачної або калійної), 300-500 кг суперфосфату і близько 100 кг калімагнезія або діючої речовини: N 250-300, P2О5 100-150, K2О 150-200 кг/га. Щоб не допустити появи ознак кальцієвої недостатності (вершинної гнилизни) проводять листову підгодівлю розчином кальцієвої селітри (25 г/10 л води), три рази поспіль через 4 дні. Фосфору слід приділити особливу увагу на початку розвитку, для утворення кореневої системи, і в період утворення квіток і зав'язі.

Полив. Поливна норма залежить від вологості і температури навколишнього середовища, а також пори року. Рослини перші 2-3 тижні після пересадки поливати не рекомендується. Вологи, вилитої при посадці, достатньо для початку росту і розвитку рослини. Важливо щоб вологість грунту в різні періоди вегетації була наступною: під час і після висадки розсади - 80-90 %, під час цвітіння - 70-75 %, перед збором врожаю – 80 %, під час збору врожаю - 75-85%. Цього найлегше добитися при використанні крапельного зрошення. В залежності від пори року кратність поливів може бути від одного разу на 1-2 дня до 2-х разів на день.